Image
Zahura Zahter

Hikayemiz

Image

25 yıllık tecrübemizle, farklı ülkelerde 13 şubemizde üretim ve satışını yaptığımız ürünlerimizin doğallığından ve kalitesinden ödün vermeden, 14. şubemizi gururla Adana’da açıyoruz. Adana ve tüm Türkiye içerisinde orijinal zahteri kahvaltınızda tüketerek, kahvaltı kültürünüze yeni bir tat kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Zahter, eşsiz aroması ve lezzetiyle sofralarınıza renk katacak. Zengin baharat içeriği ve doğal yapısıyla sağlığınıza da katkı sağlayacak. Ürünlerimiz, özenle seçilen ve işlenen en kaliteli bir şekilde üretilmektedir.

Zahterin benzersiz lezzetini sizlerle buluşturmak için tüm ürünlerimizi titizlikle hazırlıyoruz. Kalite ve güvenilirlik ilkelerimizden ödün vermeden, en taze ve doğal malzemeleri kullanarak ürünlerimizi sizlere sunuyoruz.

Adana’daki yeni şubemizde, siz değerli müşterilerimizi ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız. Zahter baharatının eşsiz dünyasını keşfetmek ve kahvaltılarınıza enfes bir lezzet katmak için sizleri bekliyoruz.

Doğal ve lezzetli ürünlerimizle, sofralarınızı renklendirmek ve kahvaltı keyfinizi artırmak için bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Image
Zahura Zahter

Kahvaltılık Zahter

Kahvaltılık zahterin ortaya çıkması eskilere dayanır. Eskiler geçen yıldan kalan zahirelik hububatın arta kalanlarının değerlendirilmesi amacıyla zahteri kahvaltıda kullanmışlar. Bu durum zamanla bir kahvaltılık kültürünü doğurmuştur. Kahvaltılık Zahtere; Kavrulmuş Nohut, Leblebi, Melengiç (Yabani Antep fıstığı),  , Mayana (Rezene), , Kimyon, Sumak, Susam, Biber, Tuz gibi baharatlar ilave edilir. Bu baharatların karışımı isteğe bağlıdır. İstenirse zahter tek olarak da kahvaltıda yenilebilir.   Eskiden ev hanımları komşuları toplayıp “soku” denilen taş dibeklerin etrafında halka oluştururlarmış. Zahter muhabbet eşliğinde sokuların içiresin de toz haline getirirlermiş. Günümüzde artık bu gelenek makineleşme ile beraber yerini fabrikalara bırakmış.   Kahvaltıda yenilmesinde de diğer kahvaltılıklara göre farklılıklar var. Kahvaltı sofrasına bir kâseye toz haline getirilmiş kahvaltılık zahter konuluyor. Bir başka kâseye ise zeytinyağı konuluyor. Ekmek önce zeytinyağına bandırılıyor. Daha sonra zeytinyağının ıslaklığı ile zahtere bandırılıyor

Image
Image

Kahvaltılık zahter, Kahvaltılık çeşitleri arasında farklı bir yere sahiptir. Halk arasında ”toz zahter” olarakta bilinmektedir. Aslında faydalı bir yeşil ot olmasından dolayı kafa karışıklığına sebep olmaktadır. Bu çekilmiş ve içerisine susam, leblebi tozu, kişniş gibi başka şeyler karıştırılarak elde edilmektedir. Kullanım alanı, adından da anlaşılacağı gibi sabah kahvaltılarında tüketilen bir üründür. Zeytinyağı’na bandırılarak tüketim şekli en meşhurdur. Sadece erken saatlerde değil, bazen öğle arası veya akşam yemeği yerinede koyulabilir. Bu tamamen tüketicinin tercihine bağlı bir durumdur. Ürünün kalitesinin yanı sıra kullanılan yağda büyük önem arzetmektedir. Piyasadaki sahte yağlar ile yediğiniz vakit, istenilen tadı elde edemeyebilirsiniz.

Image
Zahura Zahter

Faydaları

icon01
Mide Sorunları

Mide sorunlarına birebirdir. Şişkinlik, gaz ya da hazımsızlık gibi sorunların tedavisini destekleyebilmektedir.

icon02
Zayıflama, Diyet

Ödem atıcı olduğundan zayıflama diyetlerinde sıklıkla kullanılır. İdrar söktürücü özelliği de vardır.

icon03
Antibakteriyel

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kış aylarında soğuk algınlığında etkilidir.

A vitamini açısından zengindir.

icon04
Sakinleştirici

Sakinleştirici etkisi vardır. Bu sebeple tansiyon dengesini ayarlaması ve çarpıntı problemini yatıştırması ile bilinir.